Bez kategorii

…Bez pożegnania…

W pewne miejsca się już nie wraca.

Człowiek idzie w życiu do przodu, a to co przestaje być częścią jego samego, a tym samym częścią jego życia zostaje porzucone i najczęściej zapomniane. Wraca się do tego często po latach, w chwili przypadkowego spotkania z odłamkiem przeszłości. Dlatego też nie sądziłam, że jeszcze tu powrócę. Nie mniej dziś jest mi to potrzebne bardziej niż wcześniej.

Od jakiegoś czasu było z nią gorzej. Chodziliśmy do lekarzy, ratowaliśmy lekami i wszelkimi innymi sposobami. Badania, leki, stres. I wyszło pojawił się – guz. Jeden lekarz stwierdził, że nowotwór. Inny nie był pewien i zalecał dalsze badania w celu sprecyzowania czym jest ten guz. Z każdą kolejną lekarską wizytą nogi uginały się pode mną bardziej. Cierpiałam patrząc w te wierne oczy, które zdawały się już poddać w tej walce o dalsze życie. Jednak walczyliśmy. Kolejna próba, leczenie poszczególnych części by dojść jakoś do zabiegu. I potem ta decyzja by jednak nie umawiać się na operacje. Samolubna? Możliwe… Egoistyczna? Na pewno. Nie czułam w sobie siły by się z nią żegnać, a w jej wieku każdy zabieg to ryzyko. Nigdy nie ma pewności, że wszystko będzie dobrze, że nie pojawią się jakieś powikłania. Decyzja – rezygnujemy. Moje serce bolało, jej oczy już nie prosiły tak bardzo o pomoc. Przestała chcieć. Popadła w empatię, nie jadła, była osowiała. Wspaniała, lśniąca sierść, którą każdy się zachwyca zniknęła. Został tylko szary, brudny i nieszczęśliwy psiak chodzący za swoją rodziną z kąta w kąt. Problemy z jedzeniem pogłębiały inne. Próbowałyśmy jakoś temu zaradzić. W miarę możliwości dostawała do jedzenia wszystko, co tylko chciała, aby tylko jadła. Ona jednak chudła, z dnia na dzień bardziej. Kiedy mogłam zabierałam ją na spacer po mieście. I tylko w tych krótkich chwilach znowu widziałam w niej mojego ukochanego psa. Tego pełnego radości, ciekawości i chęci życia. W domu jednak wracała do stanu poprzedniego, opadała z sił, nic jej się nie chciało.

Czarna postać kroczyła za nią coraz wyraźniej, a ja nadal nie chciałam tego zobaczyć. Nie chciałam się żegnać. Z każdym dniem z coraz większym lękiem zaglądałam do psiej budy bojąc się zobaczyć śmierć. I tego jednego dnia tego nie zrobiłam. Nie zajrzałam. Nie szukałam jej. Zostawiłam samej sobie, bo wybierałam się do pracy. Bo bałam się tego, co mogę znaleźć. I właśnie dlatego nie miałam okazji się pożegnać. Kiedy wróciłam do domu jej już nie było. I już nie będzie.

suwak tory

Próbowałam być silna. Głęboko w sobie ściskałam swoje serce aby tylko nie zaczęło rozpaczać. Udawałam przed sobą i rodziną, że to normalna kolej rzeczy, przecież życie toczy się dalej, a jej wiek i stan zdrowia nie pozostawiał wątpliwości jak to musi się skończyć. Nie mniej serce krwawi mi za każdym razem, gdy o niej pomyślę. Ogarnia mnie pustka i samotność na widok pustej budy w rogu podwórka. Łzy same spływają mi po policzkach i wcale nie chcę ich zatrzymywać. Tylko… Nie chcę o tym rozmawiać z innymi. Swoją żałobę przechodzę w głębi serca i duszy. Zależy mi jednak na tym, by pozostał po niej jakiś ślad, chociażby najmniejszy. Nie wiele dla niej zrobiłam. Dałam jej tyle ciepła i miłości ile tylko mogłam dać własnemu zwierzakowi. I wciąż czuję, że to za mało.

Czy mam wyrzuty sumienia, że nie postąpiłam inaczej? Trochę tak. Ciągle zastanawiam się jak skończyłoby się to wszystko, gdybym się uparła na zabieg. Może by wyzdrowiała? A może zostałaby z nami jeszcze trochę dłużej? Jednak równie dobrze ta chwila mogłaby trwać jeszcze krócej. Trudno jest powiedzieć co by było gdyby. A myślenie o tym, nie pomaga. Czasami wręcz wprowadza w stan odrętwienia i pretensji do samego siebie.

Obwinianiem się jednak czasu się nie cofnie.

Chcę wierzyć chociaż, że zrobiłam dla niej tyle ile mogłam. Że chociaż przez część swojego życia była szczęśliwa i czuła się kochana. Mnie po niej została na razie pustka, którą zamierzam wypełnić wspomnieniami. Tak aby zawsze była przy mnie. W moim sercu będzie już zawsze.

W tym samym miejscu, gdzie są pozostali bliscy, z którymi musiałam się zbyt wcześnie pożegnać. Każde rozstanie boli, z tymi na zawsze po prostu trudniej sobie poradzić. Z czasem na pewno będzie łatwiej, w końcu życie idzie dalej do przodu nie oglądając się na to co było. Życie zawsze patrzy do przodu na to, co nadchodzi. Nam jako ludziom zostaje tylko to wyśrodkować. Iść do przodu, pamiętając o przeszłości, ale się w niej nie zatracając by nadal móc tworzyć swoją przyszłość.

***

Z ufności do ludzi,
Instynktom nie wierzy.
Tak wierna jak…
W tej ziemi tu leży.
Zatruła się wiarą,
W humanizm człowieka.
Przechodniu stań chwilę,
Być może… zaszczeka.

[Andrzej Pieczyrak]

torcia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s